стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Вивих зуба. Втрата зуба; Протокол лікування


  • Без офіційної назви
    • Додаток до наказу МОЗ №566 від 23-11-2004
    • Тема, опис документа: Протокол лікування
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча стоматологія
    • Клінічний стан, патології: Вивих зуба. Втрата зуба


Шифр МКХ – 10 – S 03.2. - Вивих зуба

Назва захворювання - Вивих зуба – травматична дистопія (по вертикалі, сагіталі, трансверзалі). Втрата зуба.

Діагностичні критерії:

- скарги на наявність рухомого зуба, зміна його положення (збільшення висоти, поворот зуба, зміщення коронки зовнішньо чи внутрішньо), неможливість правильно зімкнути зуби, набряк слизової оболонки ясен навкруг лунки зуба, можлива кровотеча з лунки – у разі травматичної дистопії.

Біль в ділянці травми, відсутність зуба в комірці, наявність рани слизової оболонки та кровотеча з неї, при ушкодженні коміркового відростка – наявність уламків – у разі втрати зуба.

- переміщення зуба на верхній щелепі донизу, на нижній догори (екструзія) - при дистопії по вертикалі, занурення у кісткову тканину коміркового відростка (інтрузія) – зуба на місці немає або він зменшений за висотою або зміна положення коронки під різними кутами навколо поздовжньої осі вперед чи назад - при зміщенні по сагіталі; вправо чи вліво, перекриваючи коронку сусіднього зуба - при зміщенні по трансверзалі. Виникає біль у зубі, неможливість відкушувати, закривати рот. Часто набряк губи, ясен, кровотеча з періодонтальної щілини, перкусія зуба болюча.

Допоміжні

- наявність зуба в комірковому відростку на прицільній рентгенограмі у разі інтрузії (травматичної дистопії по сагіталі); відсутність зуба в комірковому відростку на прицільній рентгенограмі.

Хірургічне лікування

– репозиція зуба, фіксація його на 2-3 тижні, нагляд протягом 1 місяця, при визначенні загибелі пульпи – пломбування каналу – у разі травматичної дистопії;

- реплантація зуба, фіксація шиною-скобою на 2-3 тижні, пломбування каналу при загибелі пульпи – у разі втрати зуба внаслідок травми;

– спостереження за прорізуванням зуба при інтрузії постійного зуба з несформованим коренем; репозиція і фіксація зуба на 3 тижні за умови інтрузії постійного зуба з зформованим коренем, спостереження за тимчасовим зубом, якщо корінь його зформований; видалення тимчасового зуба, якщо корінь його травмує зачаток постійного зуба або знаходиться на стадії розсмоктування.

Медикаментозне лікування

– знеболюючі, антигістамінні, сульфаніламідні препарати, вітаміни груп С та В (загально, внутрішньо).

Механічно-щадна дієта – стіл № 16 у всіх випадках.