стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Щілина піднебіння серединна; Протокол лікування


  • Без офіційної назви
    • Додаток до наказу МОЗ №566 від 23-11-2004
    • Тема, опис документа: Протокол лікування
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча стоматологія
    • Клінічний стан, патології: Щілина піднебіння серединна


Шифр МКХ –10 – Q 35.5 – Щілина твердого піднебіння з розщіленою
м’якого
Q 35.6 – Щілина піднебіння серединна

Q 35.7 – Щілина язичка

Назва захворювання – Вроджене одно- чи двобічне незрощення коміркового відростка, твердого і м’якого піднебіння, вроджене незрощення м’якого піднебіння.

Діагностичні критерії:

- Скарги батьків на наявність у дитини дефекту твердого та м`якого піднебіння, неможливість ссати груди, попадання їжі в ніс, захлинання при годуванні, гугнявість.

- Місцеві ознаки:

     У разі однобічного незрощення відмічається дефект тканин коміркового відростка, твердого та м`якого піднебіння. Верхня щелепа розділена на два фрагменти (великий та малий). З великим фрагментом зрощений лемеш, малий частіше займає дистально-медіальне положення. Горизонтальні пластинки піднебінних кісток можуть зміщуватися вертикально. На межі твердого та м`якого піднебіння ширина дефекту найбільша. М`яке піднебіння складається з двох коротких фрагментів, обмежених у рухах. Мезофарінгс широкий, на задній стінці глотки - аденоїдні вегетації (компенсаторна реакція на наявність дефекту та хронічне запалення слизової).

     У разі двобічного незрощення – верхня щелепа розділена на три фрагменти – два бічних та один серединний. Останній складається із міжщелепної кістки та лемеша і може займати протрузійне положення. Лемеш розташований посередині дефекту. Бічні фрагменти включають незрощені фрагменти верхньої щелепи, піднебінної кістки. Горизонтальні пластинки її можуть займати вертикальне положення. Ширина дефекту твердого піднебіння найбільша на його межі з м`яким.

       М`яке піднебіння розділене на два фрагмента, які укорочені та обмежені у рухах. Мезофарінгс широкий. На задній стінці глотки - аденоїдні вегетації.

      У разі незрощення м`якого піднебіння – комірковий відросток та тверде піднебіння цілі.

       М`яке піднебіння незрощене та складається з двох вкорочених фрагментів, які обмежені у рухах.

- Соматичний стан дитини змінений за умови наявності супутніх захворювань.

Лікування:

Лікування проводиться в умовах Українського чи міжобласного центру по наданню допомоги дітям з вродженими та набутими дефектами та деформаціями щелепно-лицевої ділянки.

- налагодження годування за допомогою обтуратора (знімна пластинка на верхню щелепу) чи спеціальної соски із додатковою латексною площиною;

- до ураностафілопластики – ортодонтична корекція положення незрощених фрагментів верхньої щелепи;

-  підготовка до операції - загальний аналіз крові, біохімія крові, група, резус-фактор; аналіз сечі загальний, аналіз калу на яйця глист та кишкову флору; консультація педіатра, анестезіолога, УЗД тимуса. У разі збільшеного тимуса –   3-х добова підготовка до ураностофілопластики – преднізолон 1мг/кг на добу та після операції протягом 3-х діб, зменшуючи кратність прийому (1-ша доба – 3 рази, 2-га доба – 2 рази, 3-тя доба – 1 раз);

- ураностафілопластика чи велопластика у 12 – 18 місяців;

- ортодонтичне лікування сагітальних та трансверзальних деформацій верхньої щелепи знімними та незнімними апаратами після ураностафілопластики;

- ліквідація дефектів твердого піднебіння до 10 років;

- остеопластика коміркового відростка в 14 – 18 років;

- логопедичне навчання протягом всього періоду реабілітації;

- психологічна реабілітація протягом всього періоду реабілітації.