стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Коротка вуздечка язика; анкілоглосія; Протокол лікування


  • Без офіційної назви
    • Додаток до наказу МОЗ №566 від 23-11-2004
    • Тема, опис документа: Протокол лікування
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча стоматологія
    • Клінічний стан, патології: Коротка вуздечка язика; анкілоглосія
укреотид

Шифр МКХ – 10 – Q 38.1 – Коротка вуздечка язика, анкілоглосія

Назва захворювання – Коротка вуздечка язика

Діагностичні критерії:

- Скарги:

1) з перших тижнів життя дитини -  на порушення акту ссання. Одне годування триває 50-60 хвилин, дитина стомлюється, плаче, засинає коло грудей, ковтає батато повітря. Часто немовлят з короткою вуздечкою язика переводять на штучне годування через те, що вони відмовляються ссати груди;

2) у віці 6-9 місяців – помітне відставання в рості нижньої щелепи у випадках наявності у вуздечці язика сполучнотканинних та м’язових елементів;

3) у 5-6 річному віці – на порушення вимови (частіше діти не вимовляють букви “р” та “л”);

4) у 7-9 річному віці – неправильне розташування зубів. Порушення прикусу, а в разі прикріплення вуздечки до ясенного краю нижньої щелепи виникають скарги на запалення ясен в ділянці фронтальних зубів нижньої щелепи, кровотечу з ясен при чищенні зубів та прийомі їжі. Іноді можливий розрив вуздечки (при надмірних рухах язиком), тоді скарги будуть на наявність короткочасної кровотечі та біль у місці розриву вуздечки.

- Місцеві ознаки:

Язик звичайних розмірів. Рухи його обмежені. Кінчиком язика дитина торкнутись піднебіння не може, а при спробі зробити це може виявлятися роздвоєння кінчика язика.  

Вуздечка язика коротка, представлена дублікатурою слизової оболонки або щільним сполучнотканинним тяжем, місця прикріплення її зміщені зовнішньо. Іноді вуздечка язика практично відсутня, тобто язик прирощений до дна тканин порожнини рота, що викликає контрактуру його.

У дітей старшого віку виявляється відставання у рості нижньої щелепи, дистальний прикус, неправильне розташування зубів фронтальної групи нижньої щелепи. Нерідко виражені явища локального пародонтиту в ділянці вказаної групи зубів – набряклі, легко кровоточащі ясна, які відстають від шийок зубів, зубоясеневі кишені з нальотом та неприємним запахом тощо.

Лікування :

Хірургічне: френулотомія – поперечне перетинання складки слизової оболонки за умови тонкої вуздечки. При наявності щільного широкого тяжу проводиться френулопластика за О.О. Лімбергом (Z) або Діфенбахом (V-Y) під інфільтраційним знеболюванням або загальним знеболенням дітям до 5 років, з вразливою психікою, хронічними соматичними захворюваннями, непереносимістю місцевих анестетиків тощо.

Дітям з короткою тонкою вуздечкою язика у віці 3-6 років спочатку показана міогімнастика, яка сприяє розтягуванню вуздечки та збільшенню рухомості язика. У разі неефективності консервативного лікування – пластика вуздечки язика з обов’язковим проведенням міогімнастики у післяопераційному періоді.

Медикаментозне лікування: у післяопераційному періоді призначення знеболюючих препаратів, проведення антисептичної обробки порожнини рота.