стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Основні аномалії розмірів щелеп; Протокол лікування


  • Без офіційної назви
    • Додаток до наказу МОЗ №566 від 23-11-2004
    • Тема, опис документа: Протокол лікування
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча стоматологія
    • Клінічний стан, патології: Основні аномалії розмірів щелеп
имедин цена Украина

Шифр МКХ – 10 – К 07.0 - Основні аномалії розмірів щелеп

Назва захворювання – макрогенія

                                          мікрогенія

                                          макрогнатія

                                          мікрогнатія

Діагностичні критерії:

Макро- чи мікрогенія

- Скарги дітей чи їх батьків у разі макрогенії – збільшення, а при мікрогенії  - зменшення нижньої щелепи, неможливість відкусити їжу. В анамнезі вроджена чи набута деформація, травма, запальний процес, хірургічне втручання на щелепах.

- Місцеві ознаки при макро-, мікрогенії:

       Макрогенія – підборіддя виступає уперед, нижня третина лиця збільшена у профіль, виступає. Оклюзія фронтальних зубів відсутня, сагітальні розміри нижньої щелепи збільшені. Між верхніми та нижніми зубами - щілина.

На ортопантомограмі визначається збільшення тіла чи (і) гілок нижньої щелепи.

       Мікрогенія –  підборіддя западає, нижня третина лиця зменшена і у профіль   “скошена“, глибока супраментальна борозна. Оклюзія фронтальних зубів відсутня, сагітальні розміри нижньої щелепи зменшені. Між верхніми та нижніми зубами – щілина. Нижні зуби травмують тканини піднебіння. На ортопантомограмі – тіло та гілки нижньої щелепи зменшені у розмірах, можливі деформації.

 Макрогнатія та мікрогнатія

- Скарги дітей чи їх батьків у разі макрогнатії – збільшення верхньої щелепи,  при мікрогнатії – зменшення верхньої щелепи, неможливість відкусувати їжу. В анамнезі  - вроджена чи набута деформація, травма, запальний процес, оперативні втручання на щелепах у минулому.

- Місцеві ознаки:

- Макрогнатія – збільшена середня третина лиця, що виступає. Відсутність контакту фронтальних зубів щелеп, наявність щілини між ними. Травмування зубами нижньої щелепи слизової піднебіння.

-  Мікрогнатія – середня третина лиця западає і зменшена. Відсутність контакту фронтальних зубів щелеп, наявність щілини між ними. Зуби нижньої щелепи перекривають верхні.

За телерентгенографічними даними –

Лікування :

Лікування проводиться в умовах Українського чи міжобласного центру по наданню допомоги дітям з вродженими та набутими дефектами та деформаціями щелепно-лицевої ділянки.

Ортодонтичне лікування до 12-14 років знімними та незнімними апаратами для розширення щелеп за сагіталлю та трансверзаллю.

 Підготовка до хірургічного втручання -  загальний аналіз крові, біохімія крові, група, резус-фактор; аналіз сечі загальний, аналіз калу на я/г та кишкову флору. Консультація педіатра, анестезіолога. КТГ, цефалометрія, ортопантомографія щелеп. Зняття відбитків верхньої та нижньої щелеп. Виготовлення моделей, антропометричне їх вимірювання. Моделювання правильного положення щелеп по їх відбитках та визначення ділянки остеотомії.

У 12-14 років у разі неефективного ортодонтичного лікування проведення остеоектомії вертикальної у ділянці 34,35,44,45 зубів при збільшенні тіла нижньої щелепи та косої остеотомії – при збільшенні гілки нижньої щелепи;  коса остеотомія тіла чи гілки нижньої щелепи при мікрогенії.

Фіксація відламків кістковим швом (лігатурою, пластинкою із шурупами) та назубо-ясеневою капою чи шиною протягом 21 доби. У разі застосування компресійно-дистракційного способу – фіксація на уламках пристрою для дистракції та його активація через 8-10 діб протягом 6-8 тижнів.

Ортодонтичне лікування  - після зняття дистракційного пристрою чи назубо-ясеневих шин, кап – виготовлення та носіння ретенційного апарату для закріплення отриманих результатів.

Медикаментозне лікування – остеотропні антибіотики, знеболюючі препарати, вітаміни, що вміщують D,A та мікроелементи Zi, Ca, P; імуностимулятори. Місцево – обробка порожнини рота антисептиками.