стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Ідіопатична подагра. ; Протокол діагностики та лікування


  • Протокол діагностики та лікування ідіопатичної подагри. 
    • Додаток до наказу МОЗ №362 від 19-07-2005
    • Тема, опис документа: Протокол діагностики та лікування
    • Вид допомоги: стаціонарний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча кардіоревматологія
    • Клінічний стан, патології: Ідіопатична подагра. 
мутафлор

М 10.0  ІДІОПАТИЧНА ПОДАГРА

Первинна подагра — самостійне захворювання, яке зумовлене дефектом в ензимах,  що беруть участь в метаболізмі пуринів:  зниженням активності гіпоксантин-гуанінфосфорибо-зилтрансферази і аденінфосфорибозил- пірофосфат-синтетази і  підвищенням активності 5-фосфорибозил-1-синтетази, що веде до  підвищення синтезу  сечової кислоти. Також виділяють вторинну подагру, медикаментозну (внаслідок приймання лікарських засобів, що сприяють розвитку гіперурикемії) та подагру, пов’язану з порушенням ниркової функції.

 

ПОДАГРИЧНИЙ БУРСИТ

ДІАГНОСТИЧНІ КРИТЕРІЇ:

Клінічні: 

- раптовий початок, частіше  під  час сну,

- виражений біль,  швидкий  розвиток набряку, почервоніння  шкірних покривів,  підвищення  шкірної температури,

- різьке  підсилення болю при пальпації  ураженого суглоба,  обмеження його функції,

- протягом кількох днів явища артриту зникають повністю, однак з часом подагричні приступи стають більш частими і тривалими, в патологічний процес  втягуються при атаці все нові суглоби.

Параклінічні: 

- лейкоцитоз, збільшення ШОЕ, 

- підвищення рівню гострофазових показників.

ЛІКУВАННЯ

- Нестероїдні протизапальні засоби (діклофенак натрію в дозі 2-3 мг/кг в 2-3 прийоми; німесулід 1,5 мг/кг – 2-3 рази на добу, індометацин 1-3 мг/кг на добу).

- За відсутності ефекту від нестероїдних протизапальних засобів при виражених ексудативних явищах в крупних суглобах та больовому синдромі однократно внутрішньосуглобно вводиться гідрокортизон або дипроспан.

При первинній подагрі також використовують:

- Урикостатики: Колхіцин до 0,5-2 мг/доб  кожну  1-2 години. Алопуринол в  добовій дозі – 0,2-0,3 г/доб.  Бензобромарон по 0,1-0,15 г на добу на 1 м2 поверхні тіла за 1-2 прийоми.

- Урикозуричні засоби: Етамід по 0,7 г 3-4 рази на добу протягом 7-10 дн. із  тижневими перервами. Антуран в добовій дозі  0,4-0,6 г. Бензбромарон, пробенецид.

- В підгострий період показані: фізіотерапія (діадинамічні струми, ультразвук, електрофорез літію, парафінові  або озокеритові аплікації),  лікувальна фізкультура, масаж, механотерапія, саунотерапія.