стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Ангіоневротичний набряк (набряк Квінке); Протокол надання медичної допомоги


 • Протокол надання медичної допомоги при кропив'янці
  • Додаток до наказу МОЗ №432 від 03-07-2006
  • Тема, опис документа: Протокол надання медичної допомоги
  • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: не вказано
  • Напрямок медицини: Алергологія
  • Клінічний стан, патології: Ангіоневротичний набряк (набряк Квінке)


Затверджено

наказомМіністерства охорони здоров”я України

від 03.07.2006 № 432

Протокол

надання медичної допомоги хворим на алергічну кропив’янку

та набряк Квінке

Код МКХ - 10 -

L 50.    Кропив'янка

L 50.    Алергічна кропив'янка

Т 78.3 ангіоневротичний набряк (набряк Квінке)

Ознаки та критерії діагностики.

Кропив’янка (Кр) – поліетіологічний синдром, що проявляється  характерними шкірними елементами (уртикаріями), які мають швидку динаміку.

Незалежно від генезу для Кр характерним є підвищення проникнення судин мікроциркуляторного русла  і гострий розвиток набряку  в області периваскулярних тканин. При ураженні підшкірного і підслизового шару  дерми розвиваєтся ангіоневротичний набряк.

Набряк Квінке (ангіоневротичний набряк) характеризується появою  щільного набряку  глубоких шарів шкіри (частіше в області обличчя, голови, шиї, статевих органів) без вираженого свербежу.

Хронічну Кр слід відносити до алергічної. якщо вона опосередкована імунологічними механізмами.

Відомим є Кр. що обумовлений дією холоду, тепла, вібрації, як наслідок системних, інфекційних захворювань, внаслідок холінергічних механізмів, психогенних факторів, тощо. Дуже часто має місце рецидивуюча чи хронічна Кр, повязана з порущ\шенням діяльності органів шлунково-кишкового тракту.

Гостра алергічна кропив’янка (ГАКр).

Починається гостро, приблизно за півгодини після потрапляння до організму відповідного АГ. ГАКр триває не більше 6 тижнів. Проявляється  уртикаріями чи висипом, що свербить. Елементи ГАКр частіше мають блідо-рожевий чи червоний колір, оточені зоною еритеми, яка зникає при натисканні. Елементи кропив’янки зберігаються на протязі 1-6 годин, інколи супроводжуються підвищенням температури тіла, болем у животі, суглобах. У 42% випадків ГАКр  сполучається з набряком Квінке. 

У дітей в 70-85% випадків причиною ГАКр є харчові продукти (соки, шоколад, яйця, морква, тощо),  лікарські препарати (аналгетики, антибіотики). Описані випадки пилкової, інсектної ГАКр.

Набряк Квінке частіше всього локалізується в області губ, очей, статевих органів, щільний на дотик. Може зберігатися від 6 годин до 2-3 діб. Дуже небезпечним є набряк Квінке  в області гортані, коли порушується функція дихання.

Постійна поява нових елементів кропив’янки чи набряку Квінке, їх періодичне  рецидивування (в строк понад 6 місяців) свідчить про формування хронічної кропив’янки чи набряку Квінке. Тривалість захворювання зазвичай не перевищує 6 тижнів, протікає 8-10 місяців, часто рецидивує.  У 43% хворих відмічається еозинофілія, у 40% - лейкоцитоз, у 32% - прискорена ШОЕ. У 72% хворих виявляється патологія  носоглотки, у 78% - патологія шлунково-кишкового тракту.

У діагностиці кропив’янок допомагають тести, наведені у таблиці 1.

Алгоритм лікування гострої кропив”янки  та набряку Квінке полягає у створенні штучного голодування для хворого на 2-3 дні, призначення ентеросорбентів та послаблюючих засобів (у клізмі), парентеральному введенні антигістамінних препаратів,  внутрішньовенному  введенні глюкокортикостероїдів (1-2 мг/кг ваги тіла).

     Набряк Квінке в життєво небезпечних ділянках .

 Небезпечним є набряк Квінке в області гортані, який зустрічається в 25% всіх його випадків. Виникнення набряку гортані проявляється охриплістю голосу, "гавкаючим" кашлем, утрудненим диханням, інспіраторно-експіраторною задишкою, шумним і стридорозним диханням, ціанозом обличчя, тривогою хворих. Якщо набряк поширюється   на трахею, бронхи, то розвиваєтся бронхоспастичний синдром і є вірогідною смерть від асфіксії. При легкій і середній важкості набряк гортані триває від 1 години до доби. При локалізації набряку на слизових оболонках шлунково-кишкового тракту (ШКТ) це проявляєтся  абдомінальним  синдромом, який починається з нудоти, блювання. В деяких випадках може приєднується гострий біль (спочатку локальний, потім - розлитий ), що супроводжується метеоризмом, посиленою перистальтикою. В цей період може спостерігатися  позитивний симптом Щьоткіна-Блюмберга. Закінчується приступ профузним проносом. Абдомінальний набряк в 30% супроводжується шкірними проявами.

 При локалізації набряку Квінке на обличчі в процес можуть залучатися серозні мозкові оболонки з  появою менінгіальних симптомів і судом.

Надання допомоги при набряку Квінке.

1.Припинення надходження алергену (лікарського, харчового).

2.Введення парентеральних антигістамінних препаратів з переходом на пролонговані антигістамінні препарати (2 та 3 покоління).

3.Внутрішньовенне введення ГКС:  преднізолон (дорослим - 60-150 мг, дітям – з розрахунку 1 мг на 1 кг маси тіла).

4.Симптоматичне лікування.

     5.При загрозі ядухи – інтубація трахеї , штучна вентиляція легень.

   При зникненні шкірних проявів ГАКр або набряку Квінке проводиться обстеження хворого (з врахуванням попереднього введення антигістамінних препаратів і ГКС) для виявлення  їх «причинного фактору». При виявленні – його елімінація. При невиявленні – продовження гіпоалергенної дієти, максимальне обмеження контакту з екзоалергенами, тригерними факторами, антигістамінні препарати. Лікування супутніх захворювань.

При хронічній кропив’янці лікування епізоду загострення можна проводити у відповідності з вищенаведеним. При неефективності додатково можна призначити декілька курсів гемосорбції, курс ін’єкцій протиалергічного імуноглобуліну, антигістамінні препарати. В складних випадках можна застосувати системні ГКС (щоденна чи інтермітуюча терапія), або  цитостатики. При досягненні ефекту – поступово зменшувати дози і відміняти препарати до повної відміни чи зберігаючи мінімально необхідну дозу.

Критерії ефективності та очікувані результати лікування.

Результатом лікування гострої кропив’янки або набряку Квінке повинно бути повне усунення їх симптомів. Результатом лікування хронічної кропив’янки повинно бути суттєве подовження періодів ремісії, покращення якості життя хворого, усунення небезпечних епізодів хвороби.

Легкий перебіг гострих кропив’янок, набряку Квінке та хронічні кропив’янки повинні лікуватися амбулаторно. Важкий перебіг, включаючи набряк Квінке в життєво небезпечних ділянках тіла повинні лікуватися в умовах стаціонару.

 

 

Таблиця 1

ДИАГНОСТИЧНІ ТЕСТИ ПРИ РІЗНИХ ВАРІАНТАХ

КРОПИВ’ЯНОК

Види кропив’янок

Техніка виконання тесту

Дермографізм

Подразнення шкіри шпателем.

Кропив’янка від здавлення

Ходьба на протязі 20 хв. з вагою у 6-7 кг, що є підвішаною на плече

Сонячна

Світлове опромінення шкіри

Холінергічна

1. Ацетилхоліновий шкірний тест.

2. Занурення у в гарячу ванну до 42°С. для підвищення температури тіла на 0,7°С.

Холодова

1. Накладання на 4 хв. кубика льоду на передпліччя.

2. Виконання фізичних вправ на холоді.

Аквагенна

Прикладання водного компресу (35ºС на 30 хв.)

Вібраційна

Прикладання лабораторного вібратора на 4 хв.

Аутоімунна

Введення аутосироватки крові

Істинна алергічна

Тести in vivo та in vitro з екзоалергенами

 


Таблиця  2

Диференційна діагностика кропив’янок

АКр  КрШКТ   В    СТк  ДД   НК

Hаявність свербежу                                       +                 +          -        -          -           +

Поява і зникнення  уртикарій

на протязі 1 доби                                                +                 +            -        -         -          +

Наявність синців, пігментації                         -                  -             +       +        +          -

після висипу

Hаявність відповідної соматичної

патології                                                              -                  +            +       +          -          -

Наявність  типової картини

відповідного дерматозу                                    -                   -             -        -           +         -

Наявність алергологічної

аргументації (анамнез,

позитивні шкірні проби,

інші прояви алергії, обтяжена

алергічна спадковість)                                      +                  -             -       -            -         -                              

Ефективність антигістамінних

 препаратів                                                           +                +              -       -           -         +

 

Примітка:  символами означені: ГАКр – гостра алергічна кропив’янка, Кржкт – кропив’янка, пов’язана з захворюванням ШКТ, В – прояви  васкуліту, СТк – шкірні прояви  захворювань сполучної тканини, ДД – прояви клінічно-схожих неалергічних шкірних захворювань (дерматиту Дюринга, почесухи, корости),  НК – кропив’янки, що пов’язані з фізичними факторами.

 

Директор

Департаменту організації та розвитку

медичної допомоги населенню                                        Р.О.Моісеєнко