стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Астигматизм; Протокол надання медичної допомоги


  • Протокол надання медичної допомоги хворим з астигматизмом
    • Додаток до наказу МОЗ №117 від 15-03-2007
    • Тема, опис документа: Протокол надання медичної допомоги
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: не вказано
    • Напрямок медицини: Офтальмологія
    • Клінічний стан, патології: Астигматизм
депакин хроно цена

 

 

Затверджено

наказ МОЗ України

від 15.03.2007  № 117

 

 

Протокол надання медичної допомоги хворим з астигматизмом

 

    Код   МКХ – 10

    Н 52.2

 

Ознаки та критерії діагностики:

Астигматизм – несферичність оптичної системи ока, яка в основному обумовлена порушенням сферичності рогівки. При такій оптичній системі кожна деталь зображення на сітківці, в умовах максимального розслаблення акомодації, є нечіткою, а утворює круги світлорозсіяння.  При астигматизмі спостерігається поєднання різних видів рефракції або різна ступінь однієї рефракції. Розрізняють астигматизм фізіологічній, правильний і неправильний. При астигматизмі завжди є два головних меридіани, які взаємно перпендикулярні при правильному астигматизмі або розташовані косо – при неправильному астигматизмі. Різниця  у рефракції головних меридіанів визначає ступінь астигматизму.  Фізіологічний астигматизм (тільки при правильному) в межах  0,5-0,75 дптр  не впливає на гостроту зору і не потребує  корекції. Правильний астигматизм – є вродженим, неправильний – набутий, наслідок пошкоджень і захворювань рогівки. Правильний астигматизм поділяють на: простий гіперметропічний або міопічний при яких один меридіан має еметропічну рефракцію; крім того його ще поділяють на прямий – коли меридіан з більшою заломлюючий силою розташовується ближче до вертикального меридіана і зворотній – „сильний” меридіан розташовується ближче до горизонтального;  складний гіперметропічний або міопічний – коли в обох меридіанах одна рефракція але різної величини; змішаний – головні меридіани мають різний вид рефракції. Неправильний астигматизм – перехід рефракції від одного меридіана до другого здійснюється не плавно, а скачками; коли різні відрізки одного і того ж меридіана мають різну рефракцію. Для порівняння астигматизму з  сферичними видами рефракції застосовують поняття „сферичний компонент” – це середня арифметична рефракція обох головних меридіанів. Усі види астигматизму потребують корекції і постійного використання окулярів.

 

Рівні надання медичної допомоги:

Другий рівень – офтальмолог поліклініки

 

Обстеження:

1. Візометрія

2. Периметрія

3. Скіаскопія

4. Рефрактометрія

5. Офтальмометрія

6. Силова та вісьова проби

7. Офтальмоскопія

Обов’язкові лабораторні дослідження:

Не потрібні.

Консультації спеціалістів за показаннями:

Терапевта або педіатра

 

Характеристика лікувальних заходів:

Корекцію астигматизма здійснюють окулярами, контактними лінзами і хірургічними засобами. Показанням до корекції астигматизу є:

зниження зору

розвиток і прогресування міопії

астенопічні болі.

Очкову  корекцію забезпечують комбінацією сферичних і циліндричних лінз. Циліндричні лінзи не заломлюють промені світла по осі циліндра. Сферичні лінзи заломлюють в усіх меридіанах. Сила циліндричної лінзи повинна відповідати ступеню астигматизму. Так як у немовлят неможливо визначити критерії показань до корекції астигматизму, то його коригують коли ступінь астигматизму більше 4,0 дптр. У віці 3-6 років при астигматизмі у 2,0 дптр і більше – показана його корекція. Циліндр призначають можливо найбільше повний, у відповідності до об’єктивно визначеного ступеню  астигматизму і в залежності від переносимості,  а сферу підбирають згідно правил для гіперметропії або міопії.

Контактна корекція. Ексімерна хірургія.

 

Кінцевий очікуваний результат – підвищення зору     

 

 

Критерії якості лікування:

Підвищення гостроти зору,  збереження бінокулярного зору.

 

Можливі побічні дії та ускладнення:

Розвиток міопії, амбліопії

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень:

Немає 

 

Вимоги до режиму праці, відпочинку та реабілітації:

Диспансеризація.

 

 

Директор Департаменту

організації та розвитку

медичної допомоги населенню                                                 Р.О. Моісеєнко