Нетримання сечі; Клінічний протокол |
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ МОЗ Від 18.06.2007 № 330
РЕКОМЕНДАЦІЇ З ДІАГНОСТИКИ, ЛІКУВАННЯ НЕТРИИМАННЯ СЕЧІ Код МКХ-10: R32
Нетримання сечі частіше зустрічається в жінок із зростанням кількості випадків з віком.
Діагностика Під час першого візиту пацієнта із нетриманням сечі слід провести ретельне фізикальне обстеження та зібрати анамнез, оскільки у багатьох випадках можна успішно призначити первинне лікування. Спеціалізоване дообстеження та лікування вимагається у випадках комплексної та змішаної патології (напр., нейрогенний сечовий міхур) або при відсутності ефекту від первинного лікування. Із практичних міркувань, наведені нижче рекомендації розділені по групах пацієнтів (жінки, чоловіки, пацієнти з нейрогенним міхуром, пацієнти похилого віку та діти). Кожен із запропонованих алгоритмів побудований хронологічно і складається з наступних складових частин: 1. Збір скарг та анамнезу; 2. Клінічна оцінка симптоматики; 3. Визначення стану з огляду на присутні патофізіологічні механізми; 4. Методи лікування, розподілені на превинне та спеціалізоване лікування.
Для об’єктивної оцінки гостроти захворювання та з науковою метою Міжнародною Консультацією з нетримання сечі розроблено анкету ICIQ-SF, яка рекомендується для обстеження пацієнтів з нетриманням сечі.
Номер день міс рік
Багато людей чач від часу не утримують сечу. Ми пробуємо встановити, скільки людей не утримують сечу і наскільки це їм заважає. Просимо відповісти на запитання, відмітивши середні дані за останні ЧОТИРИ ТИЖНІ.
1.Дата Вашого народження день міс рік
2.Стать чоловік жінка
3.Як часто Ви не утримуєте сечу ніколи 0 один раз на тиждень чи рідше 1 два-три рази на тиждень 2 один раз на день 3 декілька разів на день 4 постійно 5
4.Скільки Ви не утримуєте? ніскільки 0 незначну кількість 2 помірну кількість 4 велику кількість 6
5.Наскільки нетримання сечі заважає Вам у повсякденній активності? 0 – зовсім не заважає 10 – дуже заважає 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ICIQ число: сума чисел 3+4+5 6.Коли сеча не утримується
ПЕРВИННІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ЖІНОК
Введення інгібітора зворотнього захоплення серотоніну та норепінефрину Дулоксетину розширило можливості консервативного лікування нетримання сечі у жінок. Особливо ефективною є комбінація з гімнастикою м’язів тазового дна. У пацієнтів з комбіновим нетриманням сечі більш виражена патологія повинна лікуватися в першу чергу. Спеціалізованого підходу потребують пацієнтки із комплексною патологією, при наявності залишкової сечі понад 10% ємності міхура, а також зі значним пролапсом тазових органів та без ефекту від попереднього лікування.
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ЖІНОК
нетримання Дифернеціація між моторним (гіперактивний детрузор) та сенсорним (гіперчутливість міхура) нетриманням сечі може бути проведена тільки за допомогою уродинамічного обстеження. Обіцяючи результати при використанні ін’єкцій Ботулінтоксину. А у лікуванні імперативного сечі.
ПЕРВИННІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ЧОЛОВІКІВ
НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ЧОЛОВІКІВ
ПОЧАТКОВІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕЙРОГЕННОГО НЕТРИМАННЯ СЕЧІ
Якщо початкове лікування не приносить ефекту, в усіх випадках нейрогенного нетримання сечі показані спеціалізовані обстеження та лікування.
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕЙРОГЕННОГО НЕТРИМАННЯ СЕЧІ
СК самокатетеризація SDAF сакральна деаферентація SARS стимуляція передніх сакральних корінців
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕПОВНОСПРАВНИХ ПАЦІЄНТІВ ПОХИЛОГО ВІКУ
Оскільки загальний стан таких пацієнтів не завжди дозволяє розпочати початкове лікування необхідно проводити спеціалізовані обстеження та лікування з метою досягнення так званого “залежного”, або ”об’ємного” утримання сечі. Лікування у таких пацієнтів повинно підбиратися індивідуально – оскільки воно в величезній мірі залежить від загального стану пацієнта.
ПЕРВИННІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ДІТЕЙ
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ НЕТРИМАННЯ СЕЧІ У ДІТЕЙ
Залишкова сеча – важливий діагностичний параметр, який повинен вимірюватись у всіх пацієнтів з комплексним анамнезом. При неуспіху будь-якій форми первинного лікування необхідно вдаватися до спеціалізованих обстеження та лікування. При будь-якій формі комплексного нетримання сечі слід проводити уродинамічне дослідження та повторне вимірювання залишкової сечі, оскільки багатокомпонентне лікування тісно залежить від коректного діагнозу і, як правило, повинно підбиратись індивідуально.
|