стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Хронічний панкреатит. ; Клінічний протокол санаторно-курортного лікування


 • Клінічний протокол санаторно-курортного лікування хронічного панкреатиту
  • Додаток до наказу МОЗ №56 від 06-02-2008
  • Тема, опис документа: Клінічний протокол санаторно-курортного лікування
  • Вид допомоги: санаторний, цільова група: доросле населення
  • Напрямок медицини: Гастроентерологія
  • Клінічний стан, патології: Хронічний панкреатит. 
оргаметрил

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 06.02.2008 № 56

 

Клінічний протокол

санаторно-курортного лікування хронічного панкреатиту

 

Шифр по МКХ-10: К 86.1

Згідно Уніфікованої клініко-статистичної класифікації хвороб органів травлення (відомча інструкція, затверджена МОЗ України в 2004 р.) пропонується наступна класифікація:

К 86.1 Інші хронічні панкреатити

Морфологічні прояви: М1 – паренхіматозний; М2 – обструктивний; М3 – кальцифікуючий.

Клінічні прояви: Q1 – латентно перебігаючий; Q2 – больовий; Q3 – рецидивуючий.

Фаза процесу: F1 – загострення; F2 – ремісія.

Діагностика на санаторному етапі*

· Основні клінічні критерії: біль у лівому підребер’ї та епігастрії, іноді оперізуючого характеру, почасто після прийому жирної, гострої їжі, алкоголю, болісність у лівому підребер’ї

Обов’язкові лабораторні дослідження

· Загальний аналіз крові,

· Загальний аналіз сечі,

· Глюкоза крові та сечі, тест толерантності до глюкози,

· Печінковий комплекс (загальний білірубін та його фракції, тимолова проба, АсАТ, АлАТ, лужна фосфатаза, ГГТП, холестерин, загальний білок та білкові фракції),

· Амілаза крові, добової сечі (до і після лікування),

· Ліпаза крові (до і після лікування),

· Копрограма (до і після лікування),

· Ліпаза та трипсин дуоденального вмісту (до і після лікування),

· Фекальна еластаза-1 (до і після лікування).

Обов'язкові інструментальні дослідження

· УЗД органів черевної порожнини

· Електрокардіографія

Додаткові інструментальні і лабораторні дослідження проводяться залежно від супутніх захворювань і тяжкості основного захворювання.

Консультації фахівців проводяться за призначенням.

 

Санаторно-курортне лікування*

Основні терапевтичні ефекти, які очікуються – зменшення чи ліквідація запального процесу, відновлення зовнішньо- та внутришньосекреторної функції підшлункової залози.

Дієта: 4 або 5 або 9 (раціон № 1 або № 3), тобто обмеження тваринних жирів та вуглеводів, відносне збільшення білків.

Санаторний режим: ІІ – ІІІ

Кліматотерапія: загальна

Руховий режим: ранкова гігієнічна гімнастика, лікувальна фізкультура (групова).

Мінеральні води: Показані мінеральні води малої та середньої  мінералізації гідрокарбонатного та сульфатного складу. Вони володіють спазмолітичною, десенсибілізуючою, протизапальною, імунокорегуючою дією, стимулюють виділення панкреатичного соку, збільшують вміст бікарбонатів, сприяють відновленню вмісту ферментів у секреті ПЗ.

Середньомінералізовані теплі мінеральні води гідрокарбонатно-сульфатного складу (t=37-38°С) показані за умов недостатності зовнішньо- та внутришньосекреторної функції ПЗ. Починають з 50-100 мл 1-2 рази на день, збільшуючи за умов доброї переносності до 150-200 мл 3 рази на день за 60-40 хв до їжі..

Маломінералізовані води того ж хімічного складу призначають у випадках надмірної зовнішньосекреторної функції ПЗ. Воду п’ють у теплому виді, починаючи з 50-100 мл 1-2 рази на день, збільшуючи за умов доброї переносності до 150-200 мл 3 рази на день за 60-90 хв до їжі.

Пелоїдо- та бальнеотерапія: перлинні, йодо-бромні, мінеральні, хвойні, вуглекислі ванни.

Пелоїдотерапія призначається тільки у стадії стійкої ремісії, при хронічному панкреатиті із зовнішньосекреторною недостатністю. Грязьові аплікації накладають на ліву верхню ділянку живота та сегментарно позаду, температурою 37-38°С, експозицією 10 хв, через день, 8-10 процедур на курс.

Гальваногрязь застосовують при щільності струму 0,05-0,08 мА/см2, температурою 37-38°С, експозицією 10-15 хв, через день, 8-10 процедур на курс.

Апаратна фізіотерапія: Для ліквідації больового синдрому застосовуються діадинамічні струми. Розташування електродів поперечне, катод – на ділянку проекції підшлункової залози, анод – на спині, на ділянку сегментів D10-D12. Сила струму до відчуття легкої вібрації (8-16 мА). Застосовують двофазний хвильовий струм (режим роботи змінний, період 20 с, задній фронт 3 с, передній 3 с), щоденно, на курс 8-10 процедур.

Позитивним ефектом володіють синусоїдальні модульовані струми (СМС), що надають знеболюючого ефекту, поліпшують показники амілази та ліпази крові, панкреатичного секрету. Застосовують апарати серії «Ампліпульс». Локалізація електродів - епігастральна ділянка та ділянка нижньогрудинного відділу хребта, I та IV роди робіт по 3 хв кожний, частота модуляції 100 Гц, глибина модуляції 25-30 %, через день, 8-10 процедур на курс лікування.

 Хвилі дециметрового діапазону (ДМХ) застосовують у фазі стійкої ремісії, за умов зовнішньо- та внутришньосекреторної недостатності ПЗ.  Процедури проводять від апарату “Волна-2”. Подовжний опромінювач розташовують на ділянку проекції підшлункової залози, зазор 3-5 см, потужність 40 Вт, експозиція 10 хвилин, через день, на курс 8-10 процедур.

Електрофорез сульфату магнію показано у випадках супутньої патології біліарної системи. Прокладки обох електродів змочують 5 % розчином сульфату магнію, анод розташовують попереду. Тривалість процедури 15-20хв, через день, 10-12 на курс.

Термін санаторно-курортного лікування: 21-24 дні.

Показники якості лікування: зникнення диспепсичних явищ, болю та болісності у ділянці лівого підребер’я, поліпшення самопочуття, відновлення рівня амілази та ліпази сироватки крові, показників дуоденального зондування, нормалізація фекальної еластази, показників копрологічного дослідження, поліпшення ультразвукової картини стану ПЗ.

Протипоказання: курортне лікування не показано хворим у стадії загострення хронічного панкреатиту.

 

 

* - ступінь доказовості А за Ю.Л. Шевченком, І.Н. Денисовим, В.І. Кулаковим, Р.М. Хаітовим (см Клинические рекомендации для практикующих врачей, основанные на доказательной медицине. – 2-е изд., - М.: ГЭОТАР-МЕД, 2003. – 1248 с.)

 

Начальник Управління материнства,

дитинства та санаторної справи                                           В.В.Бондаренко