стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Остеопороз з патологічним переломом, остеопороз без патологічного перелому; Клінічний протокол санаторно-курортного лікування


  • Клінічний протокол санаторно-курортного лікування остеопорозу з патологічним переломом, остеопорозу без патологічного перелому
    • Додаток до наказу МОЗ №56 від 06-02-2008
    • Тема, опис документа: Клінічний протокол санаторно-курортного лікування
    • Вид допомоги: санаторний, цільова група: доросле населення
    • Напрямок медицини: Інші
    • Клінічний стан, патології: Остеопороз з патологічним переломом, остеопороз без патологічного перелому
неотон

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 06.02.2008 № 56

Клінічний протокол

санаторно-курортного лікування остеопорозу з патологічним переломом, остеопорозу без патологічного перелому

 

Шифр МКХ-10: М 80; М81

Діагностика на санаторному етапі*

Обов’язкові лабораторні дослідження

-   Загальний аналіз крові (при відхиленні від норми дослідження повторювати 1 раз у 10 днів)

-   Визначення іонізованого та загального кальцію, фосфору; лужної фосфатази (кісткового ізоферменту) у крові

-   Визначення у сечі добової екскреції кальцію

Обов’язкові інструментальні дослідження

         Одноразово

- Рентгенографія хребта

- УЗД щитовидної залози, передміхурової залози, яєчників

         Дворазово

- Кісткова денситометрія до та після лікування

- Гоніометрія хребта та суглобів до та після лікування

Консультації фахівців: артролога (або ортопеда-травматолога)

Санаторно-курортне лікування*

За відсутності ознак синовіту:

Апаратна фізіотерапія (моно- або біфакторна):

- лазерне опромінення червоного (632,8 нм) та інфрачервоного (890 нм) діапазону; за методикою «Протоколу діагностики та лікування реактивних артропатій».

- УФО-опромінення;

- ультразвук низькочастотний (22 кГц та 44 кГц); з впливом на точки акупунктури, на ділянку ураження, на лімфатичні вузли, регіонарні до місця ураження,  тривалість сеансу не більше 20 хв при щільності ультразвуку 0,2-0,4 Вт/см2, 10-12 процедур на курс, щоденно або через день. Фонофорез фторида натрія – при цьому використовують ультразвук частотою              850-885 кГц з 5 % маззю фторида натрія на зони остеопорозу, тривалість процедури до 12-16 хв, щоденно, всього 10-15 процедур.

- електрофорез: 1-2 %-го розчину новокаїну; електрофорез 1 % розчину міді сульфата за Вермелем; 5-10 %-го розчину анальгіну; Са-Р-електрофорез; 4 %-го розчину мумійо; грязьового екстракту; розчину соматотропіну; електрофорез 50 % розчину бішофита призначають на ділянку ураженних суглобів за поперечною методикою з щільністю струма 0,05-0,1 мА/см2, тривалість процедури 20-25 хв, щоденно, 10-12 процедур на курс

- магніотерапія – вплив низькочастотного магнітного поля напруженістю       1,5 мТл з розташуванням соленоїдів на уражені суглоби, на курс 19-20 процедур щоденно;

- КВЧ-терапія. З довжиною хвилі 7,1 мм над ділянкою щитоподібної залози у жінок з постменопаузальним остеопорозом з наявністю і без переломів у анамнезі, при тривалості сеансу 15 хв, на курс 12-15 процедур через день.

- Кріотерапія. Найбільш ефективна контрастна криотерапия – с перепадом температур 20-45 °С в короткому временному інтервалі ( відношення холоду к теплу 1:3  або 1:1). Швидка зміна температур (від –20 °С до 28-30 °С) легко переноситься хворими похилого віку і не навантажна для серця (на відміну від постійної кріотерапії), курсом лікування 10-15 процедур щоденно.

Внутрішній прийом мінеральної води з підвищеним вмістом кальцію (не менш 200 мг/л): прийом мінеральної води відбувається за 40 хвилин до прийому їжі при нормальній кислотоутворюючій функції шлунка, за 30 хвилин до прийому їжі у хворих зі зниженою кислотоутворюючою і секреторною функцією шлунка, за 60 хвилин до прийому їжі при підвищеній кислотоутворюючій функції шлунка.

Бальнеотерапія: ропні, газогрязьові, грязьорозчинні, бішофітові, сульфидні ванни (самостійно або у комплексі з фізіотерапією, рефлексотерапією). Методика гідролазерного душа: від установки гелій-неонового лазера с довжиною хвилі 632,8 нм вихідною потужністю 25-30 мВт, температуру душа підвищують від 34-35 °С до 38-39 °С, при цьому розподіл часу впливу на зони печінки, нирок, уражених суглобів і/або відділів хребта виконують у співвідношенні 1:1:2 при остеопенії, 2:2:1 при остеопорозі, 1:1:1 при остеопорозі, що ускладнений переломом. Всього на курс 10-11 процедур лазерного впливу щоденно або через день.

 Грязелікування (грязьові аплікації, гальваногрязь, грязьові коржики). Грязь може застосовуватися в вигляді грязьових аплікацій температури 40-42 °С на ділянку уражених суглобів, хребта, кісток, рефлексогені зони тривалістю 15-20 хв, через день, всього 10-12 процедур (до 15). Грязь може застосовуватися в вигляді грязьових коржів температури 40-42 °С: тривалість 15-20 хв, через день або два дні поспіль з перервою в один день, всього на курс 10-12-15 процедур. Можуть використовуватися препарати грязі – грязьовий віджим, грязьовий екстракт у вигляді компресів тривалістю від 2 до 6 годин температури 40-42 °С щоденно, всього 10-15 на курс.

Рефлексотерапія (голковколювання, електропунктура, лазеропунктура, фонопунктура).

Рухова активність (хода не менш як 2 години на добу).

 

Лікувальна фізкультура (у стані розвантаження), у воді (гідрокінезотерапія).

Масаж  ощадний, без елементів мануальної терапії (ручний та підводний, вакуумний, вібро- та баромасаж).

Термін санаторно-курортного лікування: 18-24 дні.

Показники якості лікування: Зменшення або зникнення проявів основних клінічних симптомів, поліпшення або нормалізація показників кісткової денситометрії, лабораторних показників стану кісткового ремоделювання, покращення якості життя

Протипоказання: перелом.

 

* - ступінь доказовості А за Ю.Л. Шевченком, І.Н. Денисовим, В.І. Кулаковим, Р.М. Хаітовим (см Клинические рекомендации для практикующих врачей, основанные на доказательной медицине. – 2-е изд., - М.: ГЭОТАР-МЕД, 2003. – 1248 с.)

 

Начальник Управління материнства,

дитинства та санаторної справи                                              В.В.Бондаренко