Хронічний панкреатит. ; Стандарт санаторно-курортного лікування дітей |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом МОЗ України від 12.05.2008 р. № 242
СТАНДАРТ санаторно-курортного лікування дітей з хронічним панкреатитом
Код МКХ-10: К 86.1
Хронічний панкреатит – захворювання гетерогенної природи із структурними і функціональними змінами в підшлунковій залозі і з розвитком екзокринної і (або) ендокринної недостатності.
Ознаки та критерії діагностики захворювання. 1. Почуття дискомфорту або явища больового синдрому в епігастральній області (еквівалент – болі в спині), що провокується їжею – ниючі, розпираючі болі в області епігастрія, оперізувальні, переважно після жирної, гострої їжі, з іррадіацією – частіше в ліву лопатку, погіршення апетиту, нудота, метеоризм. 2. Можливі порушення толерантності до глюкози (у 2/3 хворих). 3. Нестійке випорожнення з наявністю неперетравленої клітковини або стеаторея.
Показання. Хронічний панкреатит у фазі ремісії.
Протипоказання. Хронічний панкреатит у фазі загострення або неповної ремісії. Хронічний алкогольний панкреатит. Захворювання підшлункової залози не уточнене, кіста підшлункової залози. Загальні протипоказання для санаторно-курортного лікування.
Умови проведення санаторно-курортного лікування. Спеціалізований санаторій або відділення для хворих із захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту.
Діагностична програма.
Обов’язкові дослідження. 1. Загальний аналіз крові (з оцінкою по Л.Х. Гаркаві і співав., 2002) – двічі (до і після лікування). 2. Глюкоза крові – до лікування, за показаннями і після лікування. 3. Амілаза крові – двічі, до лікування (у тому числі дані з місця проживання), за показаннями і після лікування. 4. Копроцитограма - двічі (до і після лікування). 5. Ультразвукові дослідження (УЗД) органів черевної порожнини (у тому числі за місцем проживання) – двічі (до і після лікування).
Додаткові дослідження. 1. За показаннями тест на толерантність до глюкози – до лікування (у тому числі дані з місця проживання), за показаннями і після лікування. 2. Визначення лужної фосфотази крові – до лікування (у тому числі дані з місця проживання), за показаннями і після лікування. 3. Амілаза сечі – двічі (до і після лікування). 4. Загальний аналіз сечі – до лікування, за показаннями і після лікування. 5. За показаннями – аналіз кала на яйця гельмінтів і найпростіших – двічі (до і після лікування). 6. Визначення показників «якості життя» - двічі (до і після лікування).
Консультації фахівців: за показаннями.
Лікувальна програма. 1. Санаторний режим I-II. 2. Дієта №5. 3. Кліматотерапія по I-у режиму відповідно сезону року режиму: повітряні і сонячно-повітряні ванни при еквівалентно-ефективній температурі не нижче 19-18°С, морські купання (або купання в прісному водоймищі) при температурі води не нижче 22-21°С, прогулянки біля моря, в парку, ігри на повітрі. 4. Руховий режим: ранкова гігієнічна гімнастика (РГГ), ЛФК (груповий метод) з проведенням рефлекторно-сегментарного масажу (10), теренкур. 5. Лікування мінеральною водою: при хронічному панкреатиті з активацією ферментативної активності – маломінералізовані води (2-5 г/л) з переважним вмістом гідрокарбонатного і кальцієвого іонів (типу «Лужанської» №1, «Березовської», «Нелепінської», «Айвазовської»). При хронічному панкреатиті з явищами зовнішньосекреторної недостатності – хлоридні натрієві, гідрокарбонатні хлоридні і сульфатні води, хлоридно-сульфатні-калій-магній-натрієві води середньої мінералізації (5-15 г/л), гідрокарбонатні хлоридні натрієві борвмісні води (типу «Миргородської», «Поляни Квасової, «Поляни Купіль», «Планети», «Трускавецької курортної», «Феодосійської», «Кришталевої»). Мінеральну воду температури 36-45°С приймають по 100-250 мл, 3-4 рази на день – поволі, дрібними ковтками. Час прийому – залежно від секреції шлунку: при хронічному гастриті із зниженою секрецією - за 20-30 хв. до прийому їжі; при хронічному гастриті з нормальною секреторною функцією - за 45-60 хв. до прийому їжі; при виразковій хворобі – за 60-90 хв. до прийому їжі і великими ковтками. Курс лікування 21-26 днів. 6. В умовах бальнеотерапевтичних курортів з урахуванням супутніх захворювань – мінеральні ванни (хлоридні натрієві, вуглекислі, радонові, сульфідні) – 36-37°С, 10-15-20 хв., через день №10. 7. За показаннями – тюбаж (мінеральною водою), 1 раз на тиждень №3. 8. В умовах грязьових курортів у фазі повної ремісії – грязьові аплікації на область надчерев’я і лівого підребер'я, 37-38°С, 15-20 хв., через день №10 (або гальваногрязелікування, 38°С, 0,05-0,06-0,08 mА/см2, 20 хв., через день №10). 9. За відсутності умов бальнеотерапії або грязелікування – магнітолазерная терапія (на область проекції жовчного міхура, надчеревної області, лівого підребер'я, області пупка – по 2,5 хв. на одну зону дії, тривалість до 10 хв., через день №10. При захворюваннях гепатобіліарної системи – КВЧ-пунктура, густина потоку енергії до 3 мВт/см2, 5-10-20 хв. №5 (при порушеннях імунологічної резистентності). 10. За показаннями – фітотерапія, методи нетрадиційної терапії. 11. За показаннями – психокорекція (або психотерапія).
Очікуваний результат лікування. Поліпшення самопочуття і стану із зменшенням кількості скарг і поліпшенням показників «якості життя», нормалізація показників лабораторного дослідження, поліпшення неспецифічної резистентності і адаптивних реакцій.
Тривалість санаторно-курортного лікування: 24-28 днів.
Критерії якості лікування. Зменшення кількості скарг, нормалізація випорожнення і показників лабораторного дослідження, поліпшення самопочуття і стану, показників “якості життя”.
Можливі побічні дії та ускладнення. Можлива індивідуальна непереносимість питного лікування. Заходи корекції: відміна, за показаннями проведення фітотерапії.
Ступінь наукової доказовості: С.
Начальник управління материнства, дитинства та санаторної справи В.В.Бондаренко |