стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Мононейропатії; тунельні синдроми; Стандарт  санаторно-курортного лікування дітей


 • Стандарт  санаторно-курортного лікування дітей з мононейропатіями; тунельними синдромами
  • Додаток до наказу МОЗ №242 від 12-05-2008
  • Тема, опис документа: Стандарт  санаторно-курортного лікування дітей
  • Вид допомоги: санаторний, цільова група: діти
  • Напрямок медицини: Дитяча неврологія
  • Клінічний стан, патології: Мононейропатії; тунельні синдромиЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 12.05.2008 р. № 242

 

СТАНДАРТ

санаторно-курортного лікування дітей

з мононейропатіями, тунельними синдромами

 

Код МКХ-10: G 54 - G 59

 

Мононейропатії мають спільний патогенетично обґрунтований підхід до діагностики та лікування, у зв’язку з чим вищеперелічені захворювання об’єднані у єдиний стандарт.

Ознаки та критерії діагностики захворювання.

Порушення чи випадіння функції нерву (нижче рівня ураження) – сенсорні та моторні дефекти: в’ялий парез чи параліч м’язів, які іннервуються ураженим нервом, гіпорефлексія, вегетативно-трофічні порушення та порушення чутливості у зонах іннервації; при тунельних невропатіях – локальна болючість, яка відповідає місцю компресії нервового стовбура, чуттєві та вегетативні порушення у зоні іннервації.

Показання.

Поза загостренням, без обмеження самообслуговування та самостійного пересування й значних порушень функції тазових органів.

Протипоказання.

Загальні протипоказання для санаторно-курортного лікування, гострий період захворювання, різкі порушення у руховій сфері (паралічі, що перешкоджають самостійному пересуванню) та значні розлади функції тазових органів (крім хворих, які направлені у санаторії для лікування травм та хвороб хребта та спинного мозку), наявність м’язових атрофій, що потребує хірургічної корекції.

Умови проведення санаторно-курортного лікування.

Лікування у профільному санаторію, або спеціалізованих відділеннях багатопрофільного санаторію на бальнеокліматичних курортах.

Діагностична програма.

Обов’язкові дослідження.

Загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі – двічі (до і після лікування).

Електроміографія (ЕМГ),

Реовазографія кінцівок (РВГ).

Додаткові дослідження.

Проводяться залежно від супутніх захворювань і тяжкості основного захворювання.

Консультації фахівців: лікаря-ортопеда (за показаннями).

Лікувальна програма.

1. Санаторний режим: І-ІІ.

2. Дієта: №15 (при діабетичній невропатії – № 9).

3. Кліматотерапія: І- ІІ режим (залежно від сезону року).

4. Руховий режим: лікувальна фізкультура та руховий режим підбираються індивідуально – в залежності від характеру та локалізації ураження, поширеності та тяжкості рухових порушень, загального стану хворого.

5. Масаж: класичний, або рефлекторно-точковий; курс лікування 10 процедур.

6. Бальнеотерапія: необхідно враховувати стадію патологічного процесу та вираженість клінічних симптомів (біль, контрактура, чуттєві та вегетативно-судинні та трофічні порушення), а також супутні соматичні захворювання. Радонові ванни (температура води 36-37? С, 10 хвилин, через день №10): чинять найбільш виражений болезаспокійливий ефект, а також позитивний вплив на периферійний кровообіг, стан нервово-м’язового апарату; скипидарні ванни (температура води 37? С, 10 хвилин, через день №10): також чинять гарний болезаспокійливий ефект, релаксуючий, покращують периферийну геодинаміку; сірководневі ванни (температура води 35-37? С, 10 хвилин, через день №10): чинять рефлекторно-резорбтивну дію на різні органи та системи, особливо чуттєві до сірководню периферійні нервові структури; 4-х камерні ванни; або йодо-бромні ванни (температура води 36-37? С, 10 хвилин, через день №10); або гідрокінезитерапія в басейні (температура води 28-30? С, 20 хвилин, через день №10).

7. Пелоїдотерапія – лікувальна грязь 38-40?С, 10 хвилин, накладається на уражені ділянки, або на уражені кінцівки та відповідний сегмент спинного мозку; на курс 10 процедур через день.

8. Апаратна фізіотерапія: СМС, або ультрафонофорез лідази або гідрокортизону; або індуктотермія; або високоінтенсивна імпульсна магнітотерапія; або лазеротерапія; або електростимуляція паретичних м?язів: проводиться після електродіагностики, або голкотерапія; або діадинамічні струми; або інтерференційні струми. Курс лікування 10 процедур.

Очікуваний результат лікування.

Відновлення або покращення функції нерва.

Тривалість санаторно-курортного лікування: 24-28 днів.

Критерії якості лікування.

Зменшення або повна ліквідація патологічної симптоматики (больового синдрому, чуттєвих порушень) при виконанні спеціальних тестів на провокування цих симптомів - при тунельних синдромах; покращення чи повне відновлення показників стимуляційної електроміографії; покращення чи відновлення рухової активності; повне відновлення соціально-побутової активності.Можливі побічні дії та ускладнення.

Бальнеореакція, індивідуальна непереносимість чинників.

Ступінь наукової доказовості: С.

 

Начальник управління материнства,

дитинства та санаторної справи В.В.Бондаренко