стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Вузлики голосових складок; Протокол надання медичної допомоги


  • Протокол надання медичної допомоги хворим з вузликами голосових складок
    • Додаток до наказу МОЗ №181 від 24-03-2009
    • Тема, опис документа: Протокол надання медичної допомоги
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: не вказано
    • Напрямок медицини: Отоларингологія
    • Клінічний стан, патології: Вузлики голосових складок


ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 24.03.2009 № 181

 

Протокол

надання медичної допомоги хворим з вузликами голосових складок

 

Код МКХ-10    J 38.2

Ознаки і критерії діагностики захворювання

Діагноз вузликів співаків встановлюється на основі скарг, анамнестичних даних, клінічного обстеження, перцептивної оцінки голосу, а також даних непрямої ларингоскопії. Розвиваються вузлики майже завжди одномоментно на обох голосових складках. При непрямій ларингоскопії можна побачити конусоподібні утворення дещо рожевого кольору біля верхівки величиною від макового зернятка, симетрично розташовані в області середньої третини голосових складок. Основною скаргою при виникненні вузликів голосових складок є порушення голосоутворення в тому чи іншому ступені (захриплість голосу , швидка його втомлюваність та ін.). Формування вузликів є небезпечним для професіоналів голосу в плані втрати працездатності.

Умови надання медичної допомоги.

При вузликах голосових складок медична допомога, зазвичай, надається амбулаторно, в разі оперативного втручання в деяких випадках показана госпіталізація в стаціонар Більш ефективною допомога є при умові надання її кваліфікованим фоніатром, або лікарем-отоларингологом, обізнаним у даній галузі. Особам голосомовних професій видається листок непрацездатності на час лікування для забезпечення дотримання голосового режиму. Середня тривалість лікування „гострих” вузликів становить 1-2 тижні. При хронічних вузликах курс лікування триває 2-3 тижні, для досягнення ефекту може бути необхідно проведення декількох курсів. При суттєвому порушенні фонаторної функції хворі потребують її реабілітації після основного курсу лікування. Після хірургічного лікування необхідно проводити курс реабілітації. 

                                            Діагностична програма

1.Загальноклінічне отоларингологічне обстеження 2.Непряма ларингоскопія (до та після лікування, при необхідності в динаміці). 3.Консультація фоніатра (до та після лікування).

Лікувальна програма

 

Перелік і обсяг медичних послуг обов’язкового асортименту.

 

 1. Дотримання голосового  режиму. 2.Інстиляції в гортань теплого фізіологічного розчину, в’яжучих, розсмоктуючи лікарських засобів. 3. УФФ з гідрокортизоном, або фонофорез з КІ 4. Фонопедична терапія. 5.У разі неефективності консервативної терапії – хірургічне втручання з подальшою реабілітацією.

 

 Перелік і обсяг медичних послуг додаткового (факультативного) асортименту.

 

Діагностичні заходи: 1. Фіброларингоскопія (до та після лікування) 2. Мікро ларингоскопія (до та після лікування) 3.. Ларингостробоскопія (до та після лікування). 4. Мікроларингостробоскопія (до та після лікування).

 

Лікувальні заходи: 1.Інстиляції в гортань протизапальних та тонізуючих препаратів 2.Інстиляції ферментних препаратів. 3.Фонофорез гідрокортизону та лідази на проекцію голосових складок. 4.Інгаляції ферментних препаратів, протинабрякової суміші. 5.Фонопедична терапія в розширеному обсязі.

 

Характеристика кінцевого очікуваного результату лікування.

Повна ліквідація або значне зменшення вузликів, повне відновлення або покращення голосової функції

Критерії якості лікування

Повна ліквідація або значне зменшення вузликів, повне відновлення або покращення голосової функції. Найкраща ефективність досягається при застосуванні заходів основного і додаткового переліків та проведення цих заходів в умовах спеціалізованого фоніатричного підрозділу кваліфікованими фахівцями.

 

 

Можливі побічні дії та ускладнення

При неадекватному лікуванні - стійке порушення голосової функції. У професіоналів голосу – втрата працездатності. Ускладненнями запропонованого методу лікування може бути лише індивідуальна чутливість до окремих лікарських засобів та процедур. Загалом запропоновані заходи є безпечними для здоров’я.

 

Рекомендації щодо подальшого надання медичної допомоги хворому

Хворі на вузлики, особливо особи голосомовних професій, потребують спостереження у фоніатричному кабінеті раз на 3-4 місяці. Після хірургічного видалення вузликів показаний огляд фоніатра двічі на рік. При необхідності хворим проводиться кілька курсів лікування з інтервалом 1,5-2 місяці. В якості заходу реабілітації голосового апарату слід призначати фонопедичні вправи.

 

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень

Обмеження подразнюючої їжі та алкоголю, виключається паління.

 

Вимоги до  режиму праці, відпочинку, лікування, реабілітації

Пацієнтам слід використовувати голос у зберігаючому режимі, фахівцям не зловживати форсуванням голосу, твердою атакою звуку, співом на високих регістрах, не працювати при респіраторних інфекціях. Не рекомендується паління та знаходження в запилених та загазованих приміщеннях. В якості заходу реабілітації голосового апарату слід призначати фонопедичні вправи.

 

 

Директор Департаменту 

організації  медичної допомоги                                           М.П. Жданова