стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Спастична дисфонія ; Протокол надання медичної допомоги


  • Протокол надання медичної допомоги хворим зі спастичною дисфонією 
    • Додаток до наказу МОЗ №181 від 24-03-2009
    • Тема, опис документа: Протокол надання медичної допомоги
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: не вказано
    • Напрямок медицини: Отоларингологія
    • Клінічний стан, патології: Спастична дисфонія 
тарцева

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 24.03.2009 № 181

 

Протокол

надання медичної допомоги хворим зі спастичною дисфонією

          

 Код МКХ-10               J 38

                           Ознаки і критерії діагностики захворювання

Спастична дисфонія - це тяжке функціональне порушення голосоутворення, обумовлене дискоординацією дихання, фонації та артикуляції. Діагноз спастичної дисфонії встановлюється на основі аналізу скарг хворих, даних анамнезу, загально клінічного обстеження, перцептивної оцінки голосу  час максимальної фонації, непрямої ларингоскопії. Бажане також застосування ларингостробоскопії, мікроларингостробоскопії, спектрального аналізу голосового сигналу. За вираженістю клінічної картини та терміну захворювання спастичну дисфонію поділяють на легку, середню і тяжку. Ускладненням спастичної дисфонії може бути утруднення дихання.

Розрізняють спастичну дисфонію як самостійну нозологічну форму і як симптом, що може спостерігатися при психічних і неврологічних розладах. Низка дослідників вважає спастичну дисфонію локальною формою гіперкінезу.

Умови надання медичної допомоги.

При функціональних порушеннях голосу медична допомога, зазвичай, надається амбулаторно. Більш ефективною вона є при умові надання допомоги кваліфікованим фоніатром, або лікарем-отоларингологом, обізнаним у даній галузі.  Особам голосомовних професій видається листок непрацездатності на час лікування для забезпечення дотримання голосового режиму. В тяжких випадках, при наявності ускладнень і тяжкого часто рецидивуючого перебігу, або ж у випадку гострого розвитку виражених порушень, проблем з диханням медична допомога повинна надаватись в умовах стаціонару. Лікування в таких випадках проводиться разом з невропатологом.Терапія спастичної дисфонії обов’язково  має бути комплексною з урахуванням загального стану хворого, а особливо стану його нервової системи, оскільки це може бути ознакою органічного ураження нервової системи. При спастичній дисфонії лікувальні заходи спрямовані на зменшення гіперонусу, зняття спазму і розслаблення. Лікування спастичної дисфонії потребує детального додаткового обстеження з залученням інших медичних спеціальностей, а також комплексного підходу У разі хірургічного лікування спастичної дисфонії, воно проводиться стаціонарно ( спеціалізовані клініки з подальшою реабілітацією). Середня тривалість курсу консервативного лікування пацієнтів становить 1 місяць. При суттєвому порушенні фонаторної функції хворі потребують її реабілітації після основного курсу лікування.

Діагностична програма

1) загально клінічне отоларингологічне обстеження 2) непряма ларингоскопія з функціональними навантаженнями (до та після лікування); 3) визначення часу максимальної фонації (до та після лікування); 4) перцептивна оцінка голосу (до та після лікування); 5) консультація невропатолога (до та після лікування); 6) консультація психоневролога (до та після лікування).

Лікувальна програма:

 Перелік і обсяг медичних послуг обов’язкового асортименту

1.Дотримання голосового режиму на протязі 1-3 тижнів в залежності від форми та ступеня голосового розладу. 2.Застосування елементів дихальної гімнастики та фонопедичних вправ для формування правильних механізмів голосоведення. 3.Місцеве медикаментозне лікування, яке включає в себе інстиляції в гортань лікарських засобів. 4.Призначення заспокійливих. 5. Препарати, що покращують функціональний стану ЦНС. 6.Препарати, що покращують мозковий кровообіг. 7.Призначення транквілізаторів, антидеприсантів (узгодити з психоневрологом). 8.Лікування проводиться разом з невропатологом (при необхідності).

 

Перелік і обсяг медичних послуг додаткового (факультативного) асортименту.

 

Діагностичні заходи:  1.Спектральне дослідження голосу (до та піся лікування). 2. Ларингостробоскопія, фіброларингоскопія (до та після лікування).3. Дослідження функціонального стану ЦНС (ЕЕГ). 4.Дослідження стану ССС, насамперед церебральної гемодинаміки (РЕГ, УЗДГ). 5.Консультація психоневролога, невропатолога, нейрохірурга. 6.Дослідження стану слухової функції в тому числі дослідження центральних відділів слухового аналізатора за даними слухових викликаних потенціалів (СВП) (до лікування, в разі необхідності). 7.Консультація ендокринолога.8.Консультація пульмонолога (до лікування). 9.МРТ дослідження (у випадку підозри на органічні ураження нервової системи).10.Загальний аналіз крові (до лікування).пункти 3,4,5,7 - до лікування, в процесі лікування в разі необхідності

Додаткові лікувальні заходи: 1.Курс фонопедії у відповідному до форм і вираженості процесу об’ємі. 2.Лікувальні заходи, направлені на стабілізацію стану ЦНС і, при необхідності, судин головного мозку з урахуванням результатів комплексних досліджень.3.Інстиляції в гортань. 4.Раціональна психотерапія 5.Фізіотерапевтичні заходи (розслаблюючої направленості) 6 Лікування супутніх захворювань, насамперед нервової системи.

 

Характеристика кінцевого очікуваного результату лікування.

Покращення голосової і дихальної функції

 

Критерії якості лікування

Нерідко лікування спастичної дисфонії потребує тривалого спостереження і повторних курсів лікувння. На жаль, ефективність лікування спастичної дисфонії залишається невисокоюЁ оскільки ця патологія часто супровобжується неврологічними розладами. Результатом надання медичної допомоги може бути покращення голосової і дихальної функції, або ж досягнення ремісії – в залежності від форми, тяжкості перебігу захворювань та наявності ускладенень. Оскільки при спастичній дисфонії страждає і дихальна функція при наданні медичної допомоги пріорітет надається збереженню саме дихальної функції навіть за рахунок фонаторної. Найкраща ефективність досягається при застосуванні комплексних заходів в умовах спеціалізованого фоніатричного та отоларингологычного підрозділу кваліфікованими фахівцями з залученням фахівців психоневрологічного профілю

 

Можливі побічні дії та ускладнення

Ускладненням спастичної дисфонії може бути утруднення дихання. Ускладененнями запропонованого методу лікування може бути лише індивідуальна чутливість до окремих лікарських засобів та процедур. Загалом запропоновані заходи є безпечними для здоров’я.

 

Рекомендації щодо подальшого надання медичної допомоги

 

Хворі на спастичну дисфонію, а особливо особи голосомовних професій потребують спостереження у фоніатричному кабінеті двічі на рік і періодичного лікування. При таких формих хворі потребують трудової експертизи, реабілітації фонаторної функції та збереження адекватної дихальної.

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень

Хворим на спастичну дисфонію бажано уникати вживання гострих, кислих страв, холодної або дуже гарячої їжі.

Вимоги до  режиму праці, відпочинку, лікування, реабілітації

Хворі на спастичнуї дисфонію, особливо ті, які мають підвищене голосове навантаження, мають дотримуватися голосового режиму. Таким хворим необхідно уникати переохолодження, перебування в запилених приміщеннях та в умовах токсичного забруднення, психоємоційних стресів.

 

 

Директор Департаменту 

організації  медичної допомоги                                           М.П. Жданова