стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Стеноз гортані; Протокол надання медичної допомоги


  • Протокол надання медичної допомоги хворим з стенозом гортані
    • Додаток до наказу МОЗ №181 від 24-03-2009
    • Тема, опис документа: Протокол надання медичної допомоги
    • Вид допомоги: амбулаторний, стаціонарний, цільова група: не вказано
    • Напрямок медицини: Отоларингологія
    • Клінічний стан, патології: Стеноз гортані
памперсы цена

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказом МОЗ України

від 24.03.2009 № 181

 

 

Протокол

надання медичної допомоги хворим

 з стенозом гортані

 

Код МКХ-10        J 38.6

 

                         Ознаки та критерії діагностики захворювання

Порушення рухливої функції гортані розвивається у результаті  враження перстенечерпаловидного суглобу, порушення рухової іннервації гортані, ураження м’язів гортані. Процес може бути одно- та двобічний. Розрізняють міогенні, нейрогенні парези та паралічі , останні поділяються на центральні та периферичні. Стенози гортані – важке захворювання, яке супроводжується порушенням таких життєво важливих функцій як дихальна, захисна, голосоутворююча. За перебігом вони поділяються на гострі та хронічні.  За походженням на вроджені та набуті. За етіологічними факторами поділяються на

- центральні

- посттравматичні

- запальні

- неопластичні

- механічні

- ятрогенні

- ідіопатичні.

Ускладнення після інтубації з боку гортані зустрічаються від  4% до 13% у дорослих та від 0,5% до 61% у немовлят за даними різних авторів.

Класифікація стенозів

 

 

 

 

Гострі стенозиПосттравматичні (враження м’яких тканин гортані, гематома, розриви, переломи хрящів, враження нервів, зв’язочного апарату – розрив щито-перстневидного сполучення та гортанно-трахеального) , постінтубаційні. (див. закриті травм гортані)

Хронічні стенози: стеноз вестибулярного відділу, серединного ( передній, задній, змішаний ),  підскладкового, стеноз шийного відділу трахеї, рубцева мембрана, трахеомаляція, комбінований.

Умови, у яких повинна надаватись медична допомога

Як консервативне, так і хірургічне лікування повинне, а також діагностичні маніпуляції повинні проводитись   в умовах ЛОР-стаціонару.

Діагностична програма

- Скарги, етіологія, клініка;
- Ларингоскопія (непряма та пряма);

- Ендоскопія;

- Комп’ютерна томографія, МРТ гортані;

- При необхідності міографія внутрішніх м’язів гортані;

 

Лікувальна програма

Перелік і обсяг медичних послуг обов’язкового асортименту

- трахеотомія, як превентивний захід; ларинготрахеофіссура ( при серединних стенозах) з видаленням рубцевої тканини із застосуванням лазера (СО2  та Nd:YAG) та застосуванням тефлонових або селіконових стентів на 2-3 тижні; тампонада за Мікулічем.

- при підскладковому, або стенозі шийного відділу трахеї, трахеомаляції у залежності від протяжності стенозу зовнішнім доступом видаляють рубцевозвужену ділянку з одномоментним заміщенням дефекту хрящевим аутотрансплантатом ( костальний хрящ), стент на 2-3- тижні.

- трахеогортанний або міжтрахеальний анастомоз  ( до 4 кілець трахеї);    

- при ураженні n.reccurens inf. ( медіанне та парамедіанне стояння голосових складок при двобічному абдукторному паралічі гортані) показана латералізація голосової складки із застосуванням ендосокпічних методик  хордоарітеноїдотомії;  

- проведення медикаментозного лікуванням із застсовуванням у післяопераційному періоді адекватної антибіотикотерапії, потизапальної, біостимулюючої, симптоматичної терапії. Також на періоді реабілітації хворих показано фізіотерапевтичне лікування, фонопедія. Рестенозування можливо кожні 6 місяців.

Перелік і обсяг медичних послуг додаткового асортименту:

Консультація та лікування суміжних спеціалістів.

Характеристика кінцевого очікуваного результату лікування

Відновлення дихальної та голосоутворюючої функцій гортані.

У тяжких випадках з рубцюванням, фіброзом, фіксацією обох крикоаритеноїдних суглобів сприятливий наслідок малоймовірний.

Критерії якості лікування

Відновлення дихальної та голосоутворюючої функцій гортані.

Можливі побічні дії та ускладнення, рекомендації щодо подальшого надання медичної допомоги, вимоги до дієтичних призначень і обмежень, вимоги до режиму праці, відпочинку, реабілітації визначаються індивідуально.

Рівень доказовості С.

 

 

 

Директор Департаменту 

організації  медичної допомоги                                           М.П. Жданова