стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Ревматичні ураження центральної нервової системи; Клінічний протокол санаторно-курортного лікування


  • Клінічний протокол санаторно-курортного лікування ревматичних уражень центральної нервової системи у дітей
    • Додаток до наказу МОЗ №364 від 28-05-2009
    • Тема, опис документа: Клінічний протокол санаторно-курортного лікування
    • Вид допомоги: санаторний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча кардіоревматологія
    • Клінічний стан, патології: Ревматичні ураження центральної нервової системи
бравель

Клінічний протокол

санаторно-курортного лікування

ревматичних уражень центральної нервової системи у дітей

 

1. Шифр по МКХ-10: І 02

2. Назва захворювання:

І02 ревматична хорея з залученням серця

І02 ревматична хорея без залучення серця, хорея Сіденхема

3. Діагностика на санаторному етапі

Діагностичні критерії:

клінічні: - гіперкінези,

-  м’язова гіпотонія,

-  порушення статики і координації рухів,

-  вегетативна дисфункція

параклінічні:

-   швидкість зсідання еритроцитів;

-   С-реактивний білок, лейкоцитоз.

Дані, що підтверджують стрептококову інфекцію:

- підвищення титрів антистрептококових антитіл

Обов’язкові лабораторні дослідження:

- загальний аналіз крові та сечі,

- загальний білок та білкові фракції,

- сіалові кислоти,

- С-реактивний білок,

- титри антистрептолізіну-О, АСГ

(при відхиленні від норми дослідження повторювати 1 раз у 10-14 днів).

Додаткові: імунологічний аналіз крові.

Обов’язкові інструментальні дослідження:

електрокардіографія,

фонокардіографія.

Додаткові:

ехоенцефалографія,

Консультації спеціалістів: за показаннями.

4. Санаторно-курортне лікування

Санаторний режим: І-ІІ.

Дієта: 10 та за додатковими показаннями (залежно від загального клінічного стану).

Кліматотерапія: аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.

Руховий режим:  -ранкова гігієнічна гімнастика,

- лікувальна дозована ходьба,

- лікувальна гімнастика (групова, індивідуальна).

Водолікування: загальні хлоридні натрієві ванни або морські, або вуглекислі, або перлинні, або кисневі, або ароматичні, або радонові, або лікувальне плавання.

Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 20 г/дм3 призначають з метою поліпшення процесів вегетативної регуляції серцевої діяльності, стабілізації терморегуляторних механізмів, психоемоційного статусу, підвищення імунної реактивності. Методика лікування передбачає відпуск 8 процедур через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день молодшим школярам, до 10 процедур дітям старшого шкільного і підліткового віку. Температура води у ванні повинна відповідати 36-37° С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12-15 хв залежно від віку хворого.

Хлоридні натрієві ванни з мінералізацією солей 40 г/дм3 призначаються для поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки, поліпшення рухливості нервових процесів, при наявності залишкових проявів хореї, артралгіях, для підвищення імунної реактивності. Методика лікування: відпуск процедур при температурі води 36-37° С, тривалість від 7-10 до 12-15 хв, процедури проводять через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день, на курс 8-10 процедур.

Вуглекислі ванни застосовують з метою активного впливу на тканинний обмін, процеси мікроциркуляції, поліпшення стану центральної і периферичної гемодинаміки. Методика лікування: ванни готуються шляхом насичення води вуглекислим газом (не менш ніж 1,0-1,4 г/дм3) зі спеціального апарата через шланг або ґратки у ванні. Відпускають процедури при температурі води 36-37° С з поступовим її зниженням до третьої і п'ятої процедур до 34-35° С. Тривалість процедур становить від 6-8 хв до 10-12 хв залежно від вікової реактивності. Курс включає до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку і до 10 ванн старшим школярам і підліткам.

Перлинні ванни показані для тонізуючого впливу на стан нервової і серцево-судинної систем, при психоемоційній лабільності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалість від 10-15 хв Розстановка процедур — через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курс становить 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10 процедур старшим школярам і підліткам.

Кисневі ванни застосовуються при порушеннях у стані нервової системи (вегетативна лабільність, порушення терморегуляції, психоемоційні зрушення), при підвищеній стомлюваності, для поліпшення тканинного метаболізму й імунної реактивності. Методика лікування передбачає відпуск ванн на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалістю від 5-7 хв до 12-15 хв Розстановка процедур — через день або два дні поспіль з відпочинком на третій день. Курсове призначення: до 8 ванн дітям молодшого шкільного віку до 10 - старшим школярам і підліткам.

Йодобромні ванни призначають з метою поліпшення стану нервової системи, процесів обміну речовин, імунної реактивності. Методика лікування передбачає вміст йоду у воді не менш ніж 10 мг/дм3, брому — 25 мг/дм3, солі— 10 мг/дм3. Установлюється температура води у ванні до 36-37° С, тривалість процедури 10-15 хв, відпускають через день або два дні поспіль з перервою на третій день. На курс 8-10 процедур.

Хвойні ванни призначаються для формування сприятливого лікувального ефекту в стані вегетативної нервової системи, при напруженні психоемоційного стану, для поліпшення обмінних процесів, підвищення резистентності організму. Методика лікування: відпуск процедур на хлоридній натрієвій, морській чи прісній воді при температурі 36-37° С, тривалість процедур від 7-10 хв до 12 хв молодшим школярам, від 7-10 хв до 15 хв старшим школярам. Курсовий вплив передбачає до 8 процедур дітям молодшого шкільного віку, до 10 процедур у старшому шкільному і підлітковому віці.

Радонові ванни сприяють поліпшенню стану нейрогуморальних механізмів, справляють виражену протизапальну дію, впливають на формування сприятливих реакцій загального метаболізму, підвищення резистентності. Методика лікування передбачає концентрацію радону до 20 мКи/дм3, відпуск процедур при температурі води 36-37° С, тривалість процедур від 6-8 до 10 хв, відпускаються через день. Курс включає 8-10 процедур залежно від вікової реактивності і переносимості лікування.

Лікувальне плавання в басейні призначають з метою поліпшення стану нервової, серцево-судинної систем, стійкості психоемоційного тонусу, поліпшення процесів дихання, тканинного метаболізму, підвищення резистентності організму. Методика лікування в басейні: температура води 28-29°С, тривалість плавання від 10 хв до 20-25 хв (старшим школярам і підліткам), проводять щодня. Курс лікування передбачає від 8 до 10-12 процедур.

Гальваногрязелікування використовується при наявності хронічного тонзиліту, гаймориту або у разі порушень вегетативного забезпечення зі зміною вегетативної реактивності організму, для поліпшення процесів регуляції серцевої діяльності. Методика лікування: відпуск грязьових аплікацій на проекцію підщелепних лімфовузлів або гайморових пазух, або комірцеву ділянку здійснюють при впливі струмом щільністю 0,04-0,06 мА/см2, при тих же температурних параметрах 38-40°С, до 15 хв, через день, №8-10 процедур;

або теплотерапія: озокерит нагрівають до температури 40-42°С, парафін - 43-45°С, тривалість процедур 10-15 мін, через день, курс 8-10 процедур.

Апаратна фізіотерапія:

електрофорез лікарських засобів за Вермелем (1% розчин аспірину, або 1% розчин нікотинової кислоти, або інше) сприяє поліпшенню трофічних процесів, мікроциркуляції, зменшенню запальних процесів, заспокійливому впливу, підвищенню активності системи наднирників. Щільність струму 0,03-0,05 мА/см2, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від віку),

електрофорез комірцевої зони за Щербаком віджиму грязі або лікарських засобів (5% розчин броміду натрію, або 5% розчин хлориду кальцію, або вітамін В12) сприяє поліпшенню процесів гемодинаміки при невротичних реакціях. Щільність струму 0,03-0,05 мА/см2, тривалість процедур 10-15 хв, щодня або через день, курсом 8-10 процедур (залежно від віку дитини)

- електросон призначають, підвищеній нервовій збудливості, емоційній нестійкості по очноямковий-потиличній методиці: частотою 5-10-15 Гц, тривалістю від 15 до 20-30 мін, через день або щодня, курс 8-10-12 процедур (залежно від віку);

- масаж комірцевої зони;

- психокорекція призначається дітям з переважанням астеноневротичних скарг, неврозоподібним станом, утрудненням соціальної адаптації;

- медикаментозна терапія: біцилінопрофілактика (за показаннями).

Термін санаторно-курортного лікування: 18-21-24 дні.

Критерії якості лікування: поліпшення загального самопочуття, зникнення або зменшення скарг на біль у суглобах та серці, поліпшення даних інструментальних досліджень, показників ревмопроб, підвищення толерантності до фізичних навантажень, поліпшення якості життя.

Протипоказання:

1. Ревматизм в активній фазі вище I ступеня.

2. Серцева недостатність вище I стадії.

3.Органічні і стійкі функціональні порушення ритму серця і провідності з порушенням гемодинаміки.

4. Первинна артеріальна гіпертензія II стадії і вище.

5. Вторинна (симптоматична) артеріальна гіпертензія.

6. Пролапс мітрального (інших) клапану з ознаками клапанної недостатності.

7. Інфекційний ендокардит, активність I-III ступеня, з ознаками недостатності кровообігу.

Можливі побічні дії та ускладнення — відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.

 

 

Директор Департаменту

материнства, дитинства

та санаторного забезпечення                                           Р.О. Моісеєнко