стандарти надання медичної допомоги в Україні
 

Навігація

За напрямком медицини


Діабетична ретинопатія (ДРП); Клінічний протокол санаторно-курортного лікування


  • Клінічний протокол санаторно-курортного лікування діабетичної ретинопатії (ДРП) у дітей
    • Додаток до наказу МОЗ №364 від 28-05-2009
    • Тема, опис документа: Клінічний протокол санаторно-курортного лікування
    • Вид допомоги: санаторний, цільова група: діти
    • Напрямок медицини: Дитяча офтальмологія
    • Клінічний стан, патології: Діабетична ретинопатія (ДРП)
тагера форте цена

Клінічний протокол

санаторно-курортного лікування

діабетичної ретинопатії (ДРП) у дітей

 

1.     Шифр по МКХ-10: Н. 36.0

Назва захворювання: діабетична ретинопатія

2.       Діагностика на санаторному етапі

Основні клінічні крітерії: зниження гостроти зору, порушення поля зору, зміни офтальмоскопічної картини поява мікроаневризм, крововиливів ексудатів в сітківці, зміни венозних судин.

Обов’ язкові лабораторні дослідження (одноразово)

- загальний аналіз крові,

- загальний аналіз ceчi,

- цукор крові,

- цукор сечі.

Обов'язкові інструментальні дослідження (одноразово)

- визначення рефракції,

- тонометрія,

- біомікроскопія.

Дворазово

- офтальмоскопія,

- візометрія, фотострестест,

- періметрія,

- кампіметрія,

- аутокампіметрія (за допомогою сітки Амслера).

Додаткові інструменталъні i лабораторні дослідження проводяться залежно від перебігу діабетичної ретинопатії - оптична когерентна томографія, флюоресцентна ангіографія, ультразвукове дослідження ока,  6ioxiмiчні дослідження.

Консультації фахівців - ендокринолога, невропатолога, а також окуліста-фахівця з лазерних методів лікування для встановленяя доцільності та терміну лазерноголікування (лазеркоагуляції, транспупілярної термотерапії та інш.)

3. Санаторно-курортне лікування*

Основні терапевтичні ефекти, які очікуються — стабізація чи покращення зорових функцій, показників фотострестесту, зменшення офтальмоскопічних змін сітківки.

Дієта: № 9

Санаторный режим: II – II

Кліматотерапія: І- ІІ режим - аеротерапія, повітряні, сонячні ванни, морські купання.

Руховий режим: дозована ходьба, теренкур, ранкова гімнастика, лікувальна фізкультура (групова та індивідуалізована).

Масаж комірцевої зони, самомасаж рефлекторних зон голови.

Мінеральні води: Внутрішне вживання маломінералізованих мінеральних вод завдяки їx позитивного впливу на загальний обмін речовин, функциональний стан ШКТ та гепатобіліарної системи сприяє покращенню перебігу ДРП, зменшенню проявів ускладнень, поліпшенню загального стану організму.

Бальнеотерапія: хлориді натрієві ванни кисневі, йодобромні, хвойні, лавандові ванни з температурою 35-36С◦ тривалістю 10-15 хв через день, на курс №8.

Пелоідотерапія:

Грязеві аплікації (38-40◦ С) на комірцеву зону. Процедури тривалістю 10-15 хв Проводять через день № 8 – 10 при непроліферативній формі ДРП легкому та середньому ступеню важкості

Апаратна фізіотерапія при непроліферативній формі ДРП легкому та середньому ступеню важкості:

Електрофорез з 2% розчином кальцію хлорида та екстрактом алое (черегують) використовуть за ванночковою методикою при крововиливах в сітківку. Для розсмоктувальної дії використовують також електрофорез з коллалізіном. Для сосудопоширюючого, стимулюючого ефекту використовують електрофорез зі сумішшю 0,5 % розчину нікотинової кислоти (1,0), 0,5% аскорбінової кислоти (1,0), екстракту алое (з аноду). Електрофорез проводять за ванночковою методикою. Сила струму 0,02-0,05 мА/см2, тривалисть щоденних процедур 3-7 хв Курс лікування в середньому 8-10 процедур.

Для зменшення набряку, збільшення калібру судин сітківки, прискорення обміну речовин та регенерації тканин ока використовується магнітотерапія. Низькочастотна магнітотерапія - індуктор встановлюють контактно на дільницю ока, форма струму синусоідальна, режим безперервний, напруженність магнітного поля до 12,5 мТл, тривалість 5-7 хв, на курс 8-10 процедур щоденно. Імпульсне магнітнітне поле (індукція до 2,5-5 мТл, тривалість 8-10 хв, на курс 8 процедур щоденно. Високу ефективність має магнітофорез з лікарськими препаратами, наприклад з реополіглюкіном.

Для рефлекторної дії на мозковий та ретинальний кровообіг застосовують УФ-опромінювання комірцевої зони за Щербаком: 2-3 біодози через 2-3 дні, всього №3-4.

Для поліпшення мозкового кроообігу та судинно-поширюючої дії використовують діадінамотерапію на дільниці верхніх шийних симпатичних вузлів. Малі локальні електроди ставлять на місце поекції шийних вузлів. Струм двотактний – 2-3 хв з кожної сторони, щоденно або через день, модельований короткими періодами, 5-6 хв щоденно, №6.

Елетросон – для поліпшення вегето-судинних реакцй, посилення процесів гальмування у корі головного мозку, особливо при порушеннях сну. Частота імпульсів 10-15 Гц, тривалістю процедури до 30 хв

Термін санаторно-курортного лікування: 18-24 дні.

Критерії якості лікування: підвищення гостроти зору, покращення показників фотострестесту, розширення меж поля зору, зменшення дефектів у полі зору, поліпшення офтальмоскопічної картини, показників оптичної когерентної томографії.

Протипоказання: Санаторно-курортне лікування не показано хворим з низькими зоровими функціями, що потребують стороннього догляду, пацієнтам з високим некомпенсованим рівнем цукору крові.

Можливі побічні дії та ускладнення — відсутні, за винятком можливої індивідуальної непереносності фізичного фактору.